Historia Parafii

Parafia św. Jacka w Mysłowicach-Morgach należy do dekanatu mysłowickiego w archidiecezji katowickiej. Jej historia sięga 1945 roku, kiedy to ks. Alojzy Nowak (proboszcz w Brzezince) postanowił wybudować kościół w sąsiadujących z Brzezinką Morgach. Rok później budynek był gotowy, a poświęcenia świątyni dnia 24.11.1946 r. dokonał Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Sufragan Juliusz Bieniek. Pierwszym proboszczem został w 1952 roku (do tej pory kościół stanowił filię parafii w Brzezince) ksiądz Stanisław Daniel. Proboszczami w parafii św. Jacka byli także ks. Antoni Czapla oraz ks. Damian Plesiński. Obecnie (od 2012 r.) funkcję proboszcza pełni ksiądz Mirosław Dubiel. Nasza parafia liczy ok. 4,5 tysiąca wiernych. Funkcjonuje w niej kilka wspólnot. Od grudnia 2003 roku wydawany jest miesięcznik (obecnie tygodnik) parafialny „Opoka”. Parafialna strona internetowa ruszyła w roku 2006.